Czym są odnawialne źródła energii?

Ekologia, czysta energia, fotowoltaika, pompy ciepła czy panele słoneczne to coraz częściej wpisywane w wyszukiwarkach frazy. Niewątpliwie jest to pozytywny sygnał, ponieważ oznacza, że interesujemy się właśnie odnawialnymi źródłami energii! Czym są OZE i dlaczego warto z nich korzystać? Zobacz jak możesz korzystać z OZE, zaoszczędzić jednocześnie dbając o nasz klimat!

Czym są odnawialne źródła energii?

Najczęściej wymieniane odnawialne źródła energii to przede wszystkim energia słoneczna, którą możemy wykorzystać do wytworzenia ciepła lub energii elektrycznej. Pozostałe to energia wiatrowa, wodna, biomasy czy geotermalna. Odnawialne źródła energii można określić również jako niewyczerpywalne, w przeciwieństwie to źródeł konwencjonalnych – ropy czy węgla. 

Dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej IRENA z końca 2020 roku wskazują, że na świecie funkcjonują instalacje wykorzystują energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy aż 2 799 GW. Natomiast w Polsce moc odnawialnych źródeł energii z każdym kolejnym rokiem wzrasta w bardzo szybkim tempie, w 2020 roku przyrost był blisko 2 razy większy niż w roku poprzednim. Na koniec ubiegłego roku instalacje OZE w Polsce miały łączną moc 9 979 MW. W naszym kraju najwięcej energii odnawialnej generują instalacje wykorzystujące energię wiatru i spalania biomasy.

Dlaczego warto korzystać z OZE?

Podczas generowania i produkcji energii ze źródeł odnawialnych nie są emitowane do atmosfery żadne szkodliwe substancje. Wykorzystanie energii słonecznej czy wiatrowej nie wpływa na zmiany klimatu i efekt cieplarniany. Wszystkie też należą do tzw. „zielonej energii”, co oznacza, że są naturalne, zwykle łatwo dostępne i przy odpowiednich instalacjach do  ich pozyskiwania – tanie.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to doskonałe rozwiązanie i przyszłość dla nas, naszego klimatu i Ziemi!

Ty również możesz korzystać z odnawialnych źródeł energii!

FOTOWOLTAIKA

Oferta dla domu, firm, rolników

POMPY CIEPŁA

Oszczędzaj na ogrzewaniu!

MATY GRZEWCZE

Innowacyjne ogrzewanie